HOCKEYSPEL, omkring 1900-talets mitt.

Stomme av mahogny med glasad överdel. Sex spelare. Längd ca 115, bredd ca 55, höjd ca 33 cm (exklusive ben). Benens längd ca 85 cm vardera.

Bruksslitage, torrsprickor, färgbortfall. Benen med sprickor. Ej funktionstestat.

Utropspris
5 000 SEK