Konst Modern svensk konst
1121747
Isaac Grünewald
(1889-1946)

ISAAC GRÜNEWALD, färglitografi, signerad Isaac Grünewald och numrerad N:o 18/30 med blyerts.

Komposition med fiolspelare. Bildyta 42 x 32 cm, blad 58 x 43,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Fläckar. Lossnat från montering.

Proveniens

Direktör Ernst Enna.
Ida La Cour.
Karin Ulla Nittegard, född Ankerby.
Därefter i arv inom familjen.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
4 000 SEK