Jacob Ängman

(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)

JACOB ÄNGMAN, bestick, 30 delar, silver, "Rosenholm", GAB, Stockholm, 1971-1993.

8 bordsknivar med blad av rostfritt stål, längd 20 cm
8 bordsskedar, längd 18,5 cm
7 bordsgafflar, längd 18 cm
6 teskedar, längd 12 cm
1 smörkniv, längd 16 cm
Total vikt 1234 g inklusive knivar.

Slitage. Märken. Repor.

Utropspris
7 000 SEK