LARS PIRAK, ceremonitrumma, signerad och daterad 67
Björk, horn samt renhud. Skuren stiliserad dekor. Skinnet med handmålad dekor. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Trummans längd ca 26 cm, bredd ca 21 cm, höjd ca 12 cm. Hammarens längd ca 15 cm.
Obetydligt ytslitage.
Lars Nils Pirak var en samisk konstnär född i Jokkmokk i Norrbottens län. Pirak är känd som förnyare av det samiska hantverket och finns representerad på museer över hela världen. Han målade i akvarell och olja och har skapat trä- och renhornsskulpturer. Pirak har i sin konst hämtat motiv från den samiska kulturen, han skildrar renskötare, samer, jakt, religion och den storslagna norrländska naturen.