Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, dosor, 2 st, sterlingsilver, Danmark.

Dosa med lock modellnummer 145, svenska importstämplar. Diameter 7,5 cm. Pillerburk modellnummer 79, svenska importstämplar. Diameter 4 cm. Total vikt 85 gram.

Smärre slitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
1 750
155
162
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (18 bud)
8
19 dec 2018 17:51
1 750 SEK
9
19 dec 2018 17:51
1 666 SEK
8
19 dec 2018 17:50
1 556 SEK
9
19 dec 2018 17:49
1 456 SEK
8
19 dec 2018 17:49
1 410 SEK
8
19 dec 2018 17:47
1 350 SEK
19 dec 2018 17:47
1 250 SEK
19 dec 2018 9:58
1 211 SEK
19 dec 2018 9:58
1 111 SEK
19 dec 2018 3:31
1 000 SEK
19 dec 2018 3:31
950 SEK
18 dec 2018 22:54
650 SEK
16 dec 2018 11:14
600 SEK
16 dec 2018 11:14
550 SEK
15 dec 2018 10:20
450 SEK
13 dec 2018 18:07
400 SEK
12 dec 2018 12:22
350 SEK
12 dec 2018 6:22
300 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14