Urtavla daterad 1635 och monogramsignerad. Bredd 55 cm, djup 35 cm, totalhöjd ca 240 cm.
Går ej. Slitage, skador. Färgbortfall. Ej komplett. Urtavlan renoverad och kompletterad. Senare fodral.