MIA GREEN, fotografier brevkortsalbum och fotoalbum bilder från Haparanda första världskriget daterade 1915.

Två album med sidor och pärmar i kartong. Fotoalbum med fotografier tagna av Mia Green monterade tillsammans med handskrivna beskrivningar av de motiv och händelser som syns på bilden dvs Haparanda i augusti 1915 då tyska, österrikiska och ryska soldater fanns i Haparanda på grund av första världskriget.
Album 23 x 16,3 cm. Bilder
ca 11 x 8 cm.

Brefkortsalbum med fotografiska vykort med motiv från Haparanda och Tornedalen under första världskriget. De flesta kort stämplade Mia Green Fotoatelier a tergo.
Album 19,5 x 14,5 cm.
Bilder 9 x 14 cm.

Mia Green föddes 1870 i Uppland men kom via Skellefteå till Haparanda 1894. I Haparanda öppnade hon 1895 sin första fotoateljé. Senare upprättade hon även filialer i Kemi och på Seskarö. Hon var en välkänd profil i Haparanda och politiskt engagerad. Hon var även drivande i stadens sociala arbete och månade om samhällets utsatta. Green kom under åren att skapa Haparandas mest värdefulla bildsamling. Från 1895 till 1940 dokumenterade hon livet, vardag och fest i fred och krig i Tornedalen. I Haparanda finns en park och en offentlig skulptur rest 1988 till Greens minne.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Nötta kanter. Skador. Kantskador. mjuka hörn. Blekt. Album och fotografier är generellt i gott skick.

Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Karin Aringer

    Karin Aringer
    Specialist fotografi och samtida konst

    karin.aringer@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss