Fanerad med mörkbetsad ek. Rak form med uppfällbara luckor i glas. Fem moduler. Stämpelmärkt. Bredd 86 cm, djup 29 cm, höjd 195 cm
Bruksslitage. Fanerskador.
Jämför närmast identisk modell utställd vid Liljevalchs 1927.