CARL MALMSTEN, tillskriven, Åtvidaberg, 1900-talets första hälft.

Fanerad med mörkbetsad ek. Rak form med uppfällbara luckor i glas. Fem moduler. Stämpelmärkt. Bredd 86 cm, djup 29 cm, höjd 195 cm

Bruksslitage. Fanerskador.

Jämför närmast identisk modell utställd vid Liljevalchs 1927.

Utropspris
4 000 SEK