Tvådelat. Målat. Överdelen med två dörrar och vitrin. Underdel med utfällbar skrivklaff och bakomliggande lådor och skåp. Underdel med dörrpar och bakomliggande hylla. Bredd 112, djup 55, höjd 201 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Smärre skador, slitage och lagningar. Ett glas skadat, dörrarna något slagna.