För fem ljus (4+1), kannelerad stam. svängda bladornerade ljusarmar, trepassformad sockel med dekor av tassfötter, höjd 62,5 cm.
Smärre slitage, lödningar. Smärre lagningar, främst av ljusarmar, och några ljusarmar något sneda. Obetydliga bristningar/ hål vid topp-ornamenten/facklorna. Ljusmanschetterna med smärre lagningar, bucklor och slitage.