BESLAG 32 st Frankrike senempire 1870/80-tal förgylld brons

Rik reliefdekor av bla palmetter, grotesker, krigiska emblem samt blommor,
bestående av;
4 fotavslutningar (innermått 8,5x8,5x 5 cm),
2 mittbeslag med palmetter och grotesk (58x10 cm),
4 rundlar med blommor och blad (diam 7 cm),
2 korslagda facklor med blomgirlang (42x16,5 cm),
2 krigiska emblem med svärd, yxa samt girlanger (41x8 cm),
8 rundlar med grotesk samt gilrang av blommor (diam 13,5 cm),
2 blomgirlanger (25x10 cm, en lös dekordel medföljer),
6 palmetter (16x13 cm)

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
25 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13