FOTOBÖCKER, 5 st Boris Mikhailov, Ernest Cole, Cristina Garcia Rodero, René Burri mfl.

Gabriele Basilico, Raymond Depardon, Fouad Elkoury, René Burri, Jousef Koudelka Robert Frank, "Beirut City Center", Éditions du cyprès 1992 First Edition. Hård pärm. Omslag med revor, skador och slitage. Sidor obetydligt blekta länga ytterkanterna.

Boris Michailov, ”The Hasselblad Award 2000”, Hasselblad Center 2000 First Edition.Hård pärm. Signerad av fotografen på första sidan. Omslag med obetydligt slitage. Sidor i gott skick.

Cristina García Rodero, ”España Oculta”,Lunwerg Editores 1989 First Edition. Mjuk pärm. Pärm med obetydligt slitage, mjuka hörn, på baksidan har skyddsplasten släppt på två ställen. Sidor i gott skick.

Izis Bidermanas, ”Paris des rêves”, La guilde du livre 1950 First Edition. Hård pärm. Dedikation skriven på franska till Madame Sjöstrand på första sidan. Omslag med obetydligt slitage och liten reva. Sidor med obetydlig ytsmuts och mjuka hörn.

Ernest Cole,”Ernest Cole Photographer”,Hasselblad Foundation/Steidl 2010 First Edition. Hård pärm. Omslag med obetydligt slitage och liten fläck. Sidor i gott skick.

Hård pärm. Omslag med revor, skador och slitage. Sidor obetydligt blekta länga ytterkanterna.
Omslag med obetydligt slitage. Sidor i gott skick.
Pärm med obetydligt slitage, mjuka hörn, på baksidan har skyddsplasten släppt på två ställen. Sidor i gott skick.
Omslag med obetydligt slitage och liten reva. Sidor med obetydlig ytsmuts och mjuka hörn.
Omslag med obetydligt slitage och liten fläck. Sidor i gott skick.

Proveniens

Tuija Lindström Collection.

Utropspris
4 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57