KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.
Stomme i bok. Lösa stoppade plymåer. Längd ca 190, sitthöjd 42, höjd 79, djup 76 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Smutsig klädsel.