Fanerad med mahogny. Delvis skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg. Bredd ca 150, djup ca 70, sitthöjd ca 45, höjd ca 94 cm.
Smärre skador. Slitage. Lagningar. Förstärkningar. Senare klädsel.