Fanerat med valnöt.Dörrpar med skuren dekor av figurscener och bakomliggande hyllplan samt mindre lådor. Bredd 91, djup 46, höjd 135 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Märken. Smärre fanerskador.