Förgylld och bronserad mässing och mässingsplåt behängd med slipat glas. Fyra ljusarmar. Dekor av blommor och akantusblad. Diameter 66 cm, höjd 85 cm.
Omarbetad. Slitage. Nagg. Prismor saknas. Anlupen.