TAKFOTOGENLAMPA, sent 1800-tal.

Opakt blåtonat glas med sex svängda ljusarmar i mässing behängda med prismor. Kupa i klarglas med blästrad dekor av putti. Höj- och sänkbar. Diameter ca 50 cm, höjd ca 120 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Nagg. Prismor saknas.

Utropspris
2 000 SEK