Fanerad med bl a jakaranda. Beslag av mässing. Skiva av marmor. Fyra lådor. Bredd 78, djup 47, höjd 89 cm.
Slitage. Nagg. Torrsprickor. Fanerskador. Repor. Märken. Nyckel saknas.