TALLRIK, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Modellnummer 3549.
Dekor efter planschverk över danska floran.
Rund med profilerad kant. Handmålad polykrom och förgylld dekor. Diameter ca 25,5 cm.

Smärre slitage. Mindre fotringsnagg.

Utropspris
3 000 SEK