Fanerade med mahogny, ryggbricka med delvis skuren dekor. Svarvade framben. Stoppad sits med resår och plyschklädsel. Sitthöjd ca 43 cm, total höjd 85 cm.
Åldersrelaterad slitage med fanerskador, torrsprickor och skador. Fanerlagningar. Fläckar. En med senare dekor.