Bronserad och förgylld mässing. Genombruten kronring med åtta svängda ljusarmar. Dekor av bladplym och arabesker. Behängd med slipat glas. Diameter ca 55 cm, höjd ca 85 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nagg. Prismor saknas. Delvis senare prismor. Mindre skador. Omarbetad / delar saknas.