HERTHA BENGTSON, servis, "Blå eld", 40 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
14 st, mattallrikar, Ø 23 cm,
12 st, assietter, Ø 19 cm,
7 st, djupa tallrikar, Ø 18,5 cm,
3 st, djupa skålar, 19,5-28 cm,
2 st, avlånga fat, längd 35-39,5 cm,
1 st, serveringsfat, Ø 33,5 cm,
1 st, skål med hänklar, höjd 11,5cm.

Bruksslitage. Flertalet med nagg, märken, repor, krackelyr och missfärgningar.

Utropspris
2 000 SEK