Gåvoinskription: 'Till minne av Kungl. Kavalleriregementets Officerskår Regveterinär Fritz Nilsson 1952'. Invändigt fodrad med trä. Ca 10 x 14 cm.
Smärre slitage. Gåvogravyr.
Kavalleriregementet K2 i Helsingborg avvecklades 1952. Regementsveterinären bytte namn till Sevelius och blev professor. Han var drivande i bevarandet och omvandlingen av det militära sjukstallet, som blev Djursjukhuset i Helsingborg.