SABEL, för kavallerimanskap, E. Svalling, Eskilstuna, 1900-tal.
Dubbeleggad skålslipad klinga, märkt "E. Svalling Eskilstuna HK GM" samt "3/K.8 No 44". Genombruten parerplåt i mässing. Läderklätt grepp. Balja i svärtat stål. Längd 110 cm, total längd 114 cm.
Åldersrelaterat slitage. Dekorbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.