OFFICERSVÄRJA, Ungern/Österrike, 1800/1900-tal.

Genombruten parerplåt med Österrikes Riksvapen samt dekor av blad och rocailler. Skålslipad klinga med etsad dekor. Grepp klätt i hajskinn. Balja i metall med mässingsbeslag. Längd ca 91 cm.

Åldersrelaterat slitage. Balja möjligen ej tillhörande, skadad av klinga, samt lagning.

Utropspris
3 000 SEK