BØRGE MOGENSEN, bokhylla, "Öresund", Karl Andersson & söner, 1900-talets andra hälft.

Tredelad. Fanerad med ek. Hyllor och dörrpar samt nedfällbar klaff med bakomliggande hyllinredning. Beslag i mässing. Bredd 135 cm, djup 37 cm, höjd ca 206 cm.

Bruksslitage med märken och fläckar. Delvis gulnad. Klaffens kant med skador.

Utropspris
2 000 SEK