Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

VERSACE, servisdelar, 18 st, porslin, "Arabesque", Rosenthal.

3 st mattallrikar, diameter 28 cm
3 st djupa tallrikar, diameter 25 cm
3 st förrättstallrikar, diameter 21,5 cm
3 st assietter, diameter 18 cm
6 st kaffekoppar med fat, höjd 7,5 cm

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Klubbat pris
2 600
231
243
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
21 dec 2018 11:08
2 600 SEK
21 dec 2018 11:08
2 400 SEK
19 dec 2018 10:21
2 200 SEK
16 dec 2018 13:06
2 000 SEK
15 dec 2018 22:57
1 200 SEK
15 dec 2018 18:18
1 100 SEK
14 dec 2018 23:59
1 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79