Olivgrönt glas. Sex ljuspunkter med svängda armar, skålformade manschetter med kronbladsdekor samt blomskaft i olika tre olika längder, två extra skaft medföljer. Diameter ca 70 cm, höjd 70 cm.
Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad. Avslutande dekorelement med nagg.