Mahognyfanerade. Ryggbricka med skuren dekor, armlän med avslutande voluter och akantusblad. Löstagbar, stoppad sits med randig tygklädsel. Sitthöjd 47 cm, bredd 57 cm, höjd 94 cm.
Senare klädsel. Åldersrelaterat slitage. Smärre fanerskador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.