CARL NYSTRÖM kaffekanna silver Stockholm 1843 senempire
Bukig form, välvt lock med blomknopp, svängd pip med dekor i relief av blommor, godronnerat liv, svängt handtag av svärtat trä, höjd 26,5 cm, total vikt ca 1194 gram.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Repor. Fläckar.
Proveniens
Bukowskis auktion 3331/V, 1986.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.