Originalmålad. Märkt "JHS" och daterad 1825 utvändigt och invändigt. Invändigt med läddika. Längd 90, bredd 63, höjd 57 cm. Nyckel finns.
Slitage, obetydliga skador, torrsprickor, fötterna med bortfall. Fläckar, märken. Retuscher.