Allmoge
1124820

KISTA, allmoge, Dalarna / Hälsingland, daterad 1825.

Originalmålad. Märkt "JHS" och daterad 1825 utvändigt och invändigt. Invändigt med läddika. Längd 90, bredd 63, höjd 57 cm. Nyckel finns.

Slitage, obetydliga skador, torrsprickor, fötterna med bortfall. Fläckar, märken. Retuscher.

Utropspris
3 000 SEK