Jyrki Parantainen

(Finland, Född 1962)
Jyrki Parantainen
(Finland, Född 1962)

JYRKI PARANTAINEN, Portfolio med 11 offset litografier, signerad och numrerad.

"MAA (Earth)". Portfolio med 11 offset litografier, bladstorlek 60 x 49 cm. Publicerad av konstnären och Opus 18, 1991.
Signerad och daterad på insidan av mappens kartong. Stämplad numrering 187/400 på utsidan. Linneklädd kartong.

Det har ursprungligen funnits 13 offset litografier i mappen, 2 blad saknas alltså i detta exemplar.
Mappens kartong är kraftigt solblekt.
Bilderna är dock i god kondition.

Proveniens

Tuija Lindström Collection.

Utropspris
1 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57