Tekanna med svärtat skaft och knopp, Birmingham 1904, längd 24 cm.
Rund sockerskål, London 1903, diameter ca 9 cm.
Gräddsnäcka, med krönt monogram, London 1885, höjd inkl hänkel 8 cm.
Oval sockerskål, bredd inkl hänklar 13 cm och gräddsnäcka, höjd 5,5 cm, båda stämplade DGC, Birmingham 1906.
Sammanlagd vikt ca 466 g.
Tre delar med graverade initialer i botten. Åldersrelaterat slitage, enstaka, smärre bucklor och lagning i den mindre gräddsnäckan Tekannans handtag med smärre torrspricka och skadat tumgrepp.