FAT, tre st, SKÅLAR, två stycken samt FAT och FIGURIN, porslin. Tyskland, 1800, samt 1900-tal.

Runda med olika dekor, två vita med dekor i relief, en med mörkt blå kantband samt förgyllning. Diameter 37 cm, diameter 35 cm, diameter 36 cm.

Skålar med olika dekor i guld och polykromt. Diameter skålar 22 resp 21,5 cm. Diameter fat 25 cm.

Figurin, allegorisk figurkomposition med målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 24 cm.

Slitage. Ett fat med bortslipad märkning undertill. Figurin lagad, förgyllningen med slitage.

Utropspris
3 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02