FAT, tre st, SKÅLAR, två stycken samt FAT och FIGURIN, porslin. Tyskland, 1800, samt 1900-tal.

Runda med olika dekor, två vita med dekor i relief, en med mörkt blå kantband samt förgyllning. Diameter 37 cm, diameter 35 cm, diameter 36 cm.

Skålar med olika dekor i guld och polykromt. Diameter skålar 22 resp 21,5 cm. Diameter fat 25 cm.

Figurin, allegorisk figurkomposition med målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 24 cm.

Konditionsrapport

Slitage. Ett fat med bortslipad märkning undertill. Figurin lagad, förgyllningen med slitage.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Cecilia Nordström

    Cecilia Nordström

    cecilia.nordstrom@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss