Såsskål Gustaf Theodor Folcker, invändigt förgylld, godronnerad skål. Tillhörande underfat. Diameter 17-19 cm. Gräddkanna William Lyon, Göteborg, 1838, invändigt förgylld. Gräddkanna Johan Erik Åhlén, Sala, 1848. Gräddkannor höjd 10,5-15,5 cm. Total vikt 790 gram.
Slitage. En gräddkanna med monogramgravyr på liv. En gräddkanna med lagning på hänkel och fotring. Bristningar på såsskålens fotring. Skålen går inte att montera på fatet.