GRÄDDKANNOR, 2 st, samt SÅSSKÅL MED FAT, silver, Sverige, 1838-48.

Såsskål Gustaf Theodor Folcker, invändigt förgylld, godronnerad skål. Tillhörande underfat. Diameter 17-19 cm. Gräddkanna William Lyon, Göteborg, 1838, invändigt förgylld. Gräddkanna Johan Erik Åhlén, Sala, 1848. Gräddkannor höjd 10,5-15,5 cm. Total vikt 790 gram.

Slitage. En gräddkanna med monogramgravyr på liv. En gräddkanna med lagning på hänkel och fotring. Bristningar på såsskålens fotring. Skålen går inte att montera på fatet.

Utropspris
3 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14