SKÅP, Möbelbolaget Tranås Möbelfabriks Aktiebolag, omkring 1940.
Fanerat med mahogny. Intarsiadekor i olika träslag med motiv av fåglar, växter och fiskar. Skåp med hyll-och lådinredning. Två lådor. Bredd 101, djup 43, höjd 134 cm. Nyckel finns.
Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.