Förgyllda och bronserade. Delvis målad dekor. Skiva av kolmårdsmarmor. Bordets bredd 55,5, djup 28,5, höjd 65,5 cm. Spegeln 161 x 69 cm.
Renoverat och kompletterat. Smärre skador och slitage. Torrsprickor.