GERHARD HENNING, figurin, porslin, Royal Copenhagen.
"Äventyr I". Polykrom dekor med förgyllda detaljer. Signerad med rött hjärta samt böljemärket i underglasyrblått, målarsignatur EH. Höjd 21 cm.
Slitage. Några små tillverkningsdefekt under märket samt på sockeln.