SVANTE SKOGH, fåtöljer ett par, modell Bodö. AB Hjertquist & Co, Nässjö. 1950 / 60-tal.

Stommar av oljad ek med underliggande band av läder. Lösa tygklädda dynor. Sitthöjd ca 32-42 cm.

Smärre slitage. En något instaibil. Stommar och läder med smärre fläckar.

Formgiven 1957.

Utropspris
7 000 SEK