SAMUEL GUY, GOLVUR, London, 1700-talets början, senbarock.

Svartmålat fodral med bronserade kineserier. Urtavla märkt "Sam Guy London". Höjd 206 cm. Pendel, två lod medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Lagningar. Delvis senare målning. Ej funktionstestad.

Samuel Guy, född 1678, gick i lära 1692-1699 hos John Andrews, Leadenhall Street, London. Samuel Guy var verksam i London fram till 1730.

Utropspris
25 000 SEK