1126256
Empire
(1810-1840)

LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, empire, 1800-talets början.

Räfflad pelare krönt av frukt och bladverk. Urnformad ljuspipa. Rund fot med dekor av blommor och bladverk. Höjd ca 28 cm.

Åldersrelaterat slitage. Mindre bristning.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
12 000 SEK