KANDELABRAR, ett par, förgylld brons och marmor, senempire, 1800-talets mitt.

Pelare av marmor. För sju ljus. Sex svängda ljusarmar med dekor av bladverk. Krönt av avtagbar fackla. Dekor av bladverk och tassfötter. Sockel av marmor. Höjd 67 cm.

Slitage. Nagg. En fot med spricka.

Utropspris
20 000 SEK