Tvådelat. Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllor. Underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd ca 114, djup ca 53, höjd ca 193 cm. Nyckel finns.
Omarbetat och kompletterat under 1900-talet, överdel och underdel ej ursprungligen sammanhörande. Smärre slitage och skador, torrsprickor, repor, märken, en dörr något slagen. Nyckel till överdel medföljer.