FLINTLÅSPISTOL, H. Meunier, Genève, 1700-talets andra hälft.

Stock i valnöt och horn med delvis ciselerad mässingsbeslag. Låsblecket signerat "H. Meunier". Laddstock delvis i horn. Längd 37 cm.

Slitage. Renoverad. Lagning.

Utropspris
8 000 SEK