Ek. Fyra lådor. Mässingsbeslag med reliefdekor av Lilla Riksvapnet samt märkta Eskilstuna. Längd 96, djup 55, höjd 87 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Dekorbortfall. Delvis maskstungen. Bristningar mellan lister och stomme.