VÄGGLAMPETT, Jugend, signerad Firma Frans Nyzell Stockholm. Tidigt 1900-tal.

Etsat stål. Monterad på bakstycke av trä. För två ljus. Ca 48 x 21 cm.

Obetydligt slitage.

Frans Nyzell var en svensk ciselör och ståletsare, född i Eskilstuna 1863 och död i Stockholm 1913. Han flyttade sin verksamhet från Eskilstuna till Stockholm 1900, efter Nyzells död drev änkan verksamheten.

Utropspris
3 000 SEK