Cylindriska samt en oval. Vissa invändigt förgyllda. Ett par Johan Petter Grönvall, Stockholm, 1834. En Johan Petter Grönvall, Stockholm, 1816. Ett par Jacob Lenholm, Stockholm, 1937. En Otto Magnus KrookNyköping, 1814. En Nils Ramberg, Simrishamn, 1846. En med otydliga stämplar, troligen 1790. En oval, GAB, Stockholm 1915. Diameter/längd 4-10,5 cm. Höjd 3-5 cm. Total vikt 980 gram.
Majoriteten med monogramgravyr. Smärre slitage.