Adolf Zethelius

(Sverige, 1781-1864)
Adolf Zethelius
(Sverige, 1781-1864)

ADOLF ZETHELIUS, kaffekanna, silver, Stockholm, 1836.

Rik dekor av akantus. Delvis godronnerad. Handtag av svärtat trä. Höjd 30 cm. Vikt 820 gram.

Smärre slitage. Lagning på handtag.

Formgivare

Svensk silversmed, verksam i Stockholm 1803-1839. Adolf var son till, den för svenskt silversmide under 1700-talet betydelsefulle, Pehr Zethelius. Sonen gick i lära hos sin far, och kom sedan i likhet med sin far höra till en av de mest betydelsefulla under sin tid. Zethelius den äldre hade varit en av pionjärerna vad gällde utformandet av den gustavianska stilen under 1700-talets senare del. Adolf, som övertog faderns verkstad 1810, blev då liksom sin far tongivande och central för utvecklingen inom området. Han introducerade franska empireformer till det svenska silversmidet under 1800-talets första del. Under senare delen av sitt liv skapade han även silverföremål i nyrokoko. Efter Adolf Zethelius död drevs hans verkstad vidare av dennes två söner, Fredrik och Wilhelm. Detta fram till och med 1839. Några av Adolf Zethelius alster finns att skåda hos den Kungliga silverkammaren, Nationalmuseum och Hallwylsaka museet i Stockholm.

Utropspris
4 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14