HANS BERGSTRÖM, golvlampa, Ateljé Lyktan, formgiven 1955-6.
Stomme av svartlackerat stål. Två ljuspunkter. En metallskärm med ställbar arm, en skärm av papper. Höjd 140 cm inklusive skärm.
Ej funktionstestad. Slitage. Färgbortfall. Bucklor. En skärm senare.